top of page

Pilootprojektis osalenud lasteaedade tagasiside

Sauga, Tori vald / Jänesselja lasteaed Pätude rühm (sõimekad)

Sõimekad said igatahes edukalt kasvama panekuga hakkama. Oleme võrsete kasvatamisega hoos!

Tammiste, Tori vald / Tammiste lasteaed-algkool (6-7 a.), koolieelikud

Kaasas olev õpetus oli väga selge ja arusaadav. Meeldis, et õpetus oli illustreeritud lisaks tekstile , mis andis ka lastele visuaalse plaani ette.
Ettepanekuks, et kaasas võiks olla ka kasvatuskarbid (nt koogikarbid) ja taimede nimetuste sildid.


Laste tagasiside projektile.
Lastele meeldis väga võrsete kasvatamise projekt. Tagasiside küsimisel vastasid lapsed, et neile meeldis kõige rohkem mõõta ja süüa. Kõige lemmikumaks osutusid herne võrsed, teisi väga ei juletud maitsta. Lastel oli võimalus võrseid süüa igal ajal. Teiseks lemmik tegevuseks oli võrsete mõõtmine ja eriti päevalillle, kuna see kasvas kõige pikemaks. Edaspidi plaanime jätkata rühmas võrsete kasvatamist ja äkki ühel hetkel soovivad lapsed proovida kõiki maitseid.

Jüri, Rae vald / Võsukeste lasteaed Pajuvõsude rühm (4-5 a.)

Suur suur aitäh, et saime teie põnevas võrse projektis osaleda. Kõik projekti õnnestumiseks vajalikud vahendid jõudsid meieni kenasti kohale ning saime lastega projekti alustada kohe päris algusest - ehk siis pakiautomaadist. Lõimides kõik õpivaldkonnad projekti tegevustega. Nt pakiautomaadist pakki tuues pöörasime tähelepanu liiklusohutusele, paki kättesaamiseks oli vaja nimetada numbreid ning leida nad klaviatuuril. Paki avamisel aga ootas avatamist erinevate tekstuuride, suuruste, värvide maailm, loendamine - maru vahva. Võrsete mulda panemisel oli heaks abiks piltide ja numbritega tegevusjuhis - lapsed said seda ise hõlpsalt jälgida ja selle järgi tegutseda. Enne said lapsed ka jutustada piltide järgi, mida mingi tegevuspilt tähendada võib? ning mida sel hetkel seemned teevad? seemne kasvamise lugu. Järjekorranumbrid tegevusjuhisel tõid lasteni veelkord numbrite maailma - numbripildi järgi arvude ära tundmine ja ka järgarvude nimetamine. Kui seemned said mulda, said lapsed tegeleda kunstiga - kaunistada istutustopsiku ning keel ja kõne õpivaldkonda tegevusse lõimides kirjutasid lapsed topsikule ka sildi, mis seal kasvama hakkab...
Kuidas aga kasvasid meie võrsed? maru kiiresti :) kuna tegime külvamise reedel siis esmaspäeval tulles oli võrsemeri täitsa suur. Kahjuks või siis hoopis õnneks tekkis kaane all neile nädalavahetusel hallitus. Siit kasvas projektis uus teema - hallitus (milline see on? miks see tekib? kas võime süüa? jne...). Praegu hoolitseme oma võrsekeste eest ning jälgime nende sirgumist edasi. Uue nädala alguses teeme uue külvamise, et ilma hallituseta võrseid saada :)
Ootus oma toidule mõnusalt rohelisi ja rammusaid päevalille võrseid panna on juba eriti suur.

Aitäh, projekt on lihtne ja vahva tuues lasteni põneva võrsete maailma. Projekt pakub mitmekülgset tegevust, mida saab lõimida lasteaias kõigi õpivaldkondadega. Tegevusjuhised on lihtsad ja arusaadavad, lastele kergesti jälgitavad.
 

MLA Viimsi Lasteaiad Randvere maja Liivaterade rühm

Tere!
Kirjutan MLA Viimsi Lasteaiad Randvere maja Liivaterade rühmast. Meil oli au olla “Võrsuv võrse” projekti pilootrühm. Saime proovida ja katsetada kõike projektiga seonduvat kohe päris algusest.
Meie rühmas käivad 4-5 aastased lapsed. Esimese satsi võrseid panime võrsuma meeskonnatööna. Iga tiim vastutas erineva etapi eest – osad kaunistasid topse, teised täitsid topsid mullaga ja külvasid seemned, kolmanda grupi vastutada oli seemnete piserdamine veega ja pottide kinni katmine. Järgmise külviga meeskonda vastutusala vahetus, nii said kõik lapsed kõiki etappe ise läbi teha.
Võrsete projekti on imelihtne lasteaia igapäeva tegevustesse lõimida. See sobitub suurepäraselt alushariduse riikliku õppekava ainevaldkondadesse, pakkudes mitmekülgseid võimalusi võrseid erinevatesse teemadesse lõimida.
Lapsed olid väga innukad tegevustes kaasa lööma, jälgisime hoolega, et võrsed ei jääks kuivale aga ei saaks ka üle kastetud. Meie esimeste võrsete valmimine oli ajastatud leivanädala lõpetamisele, kus iga laps valmistas endale meelepäraste koostisosadega võileiva ja noppis peale vastvalminud võrseid. Laste võileivad said uhked võrsekuhjad.
Laste innukus ja katsetamistuhin jõudis ka kodudesse. Sel aastal valmistasid meie rühma lapsed  isadele isadepäevakingiks tõelise vitamiinipommi – võrsed potis.
Tänaseks on meie rühma aknalaudadel võrsunud juba mitu satsi punase kapsa, redise, lehtkapsa, herne ja päevalille võrseid. Ja õnneks paistab, et laste huvi uusi võrseid kasvatada ja nendega maiustada, ei ole veel niipea raugemas.
Soovin “Võrsuvale võrsele” tuult tiibadesse!


Tervitab, Margit (Liivaterade rühma õpetaja)

Vändra Lasteaed Puhhide rühm

Alustasime projektiga teisipäeval, 22.novembril.


Külvasime brokoli, lehtkapsa, herne ja päevalille seemneid. Meil oli kasutada kaks kahepoolset koogikarpi ja 13 sulatatud juustu karpi. Lapsed panid mulla anumatesse. Ühe koogikarbi ühte poolde külvasime brokoli seemned ja teise lehtkapsa. Ülejäänud nõudesse teised seemned. Herne ja päevalille seemneid suruti kohati sügavale mulla sisse, väikesed seemed jäid pinnale. Enne külvitööle asumist uurisime seemneid (lapsed tundsid herne ära) ja mulda. Lapsed olid väga hoos. Panime karbid aknalauale. Kahe tunni pärast käidi juba piilimas, kas on juba midagi.


Neljapäeval, 24.11-brokolil esimesed idanemismärgid.
Reedel, 25.11-brokolil esimesed võrsekesed üleval. Samal päeval ka lehtkapsal ja hernel esimesed idanemismärgid.
Pühapäeval, 27.11 brokoli ja lehtkapsas kõik üleval, mõni päevalill hakkab idanema, herned edenevad aeglaselt. Eemaldasime brokolilt ja lehtkapsalt katte.
Esmaspäeval, 28.11 saime maitsta brokoli ja lehtkapsa võrseid. Peaaegu kõigile maitsesid, aga kõik julgesid proovida. Sõime toidu peal järgnevatel päevadel.
Kolmapäeval, 30.11 osades nõudes hernes üleval. Päevalill on ka tõusnud, kuid kestad on väga tugevasti kinni. Kui eemaldamisele sai kaasa aidatud, kippus taim katki minema. 
Neljapäeval, 01.12 sõime lehtkapsa ja brokoli ära. Maitsesime hernest. Lapsed olid vaimustuses- imehea, see on nagu päris hernes. Kahjuks herneid oli vähe, kõik said ainult paar tükki. Üks laps ei tahtnud. 
Reedel, 02.12 maitsesime päevalille. See ei meeldinud kellelegi. Külvasime uuesti brokolit ja lehtkapsast. Lapsed ootavad, millal veel herneid saab. 
Teisipäeval, 06.12 brokoli on idanenud. Lehtkapses hakkab idanema. Sõime ära hernevõrsed ja külvasime uued herned. Kuna päevalill ei meeldinud kellelegi, siis tõmbasime päevalilled üles ja külvasime sinna herned. Need herned, mis viimasena tõusid, on ka juba peaaegu valmis. Nüüd ootame veel täna külvatud herneste tõusmist. Varsti kohe saab brokolit ja lehtkapsast (külvatud 02.12). Need on ka head, lastele maitsevad, nimetavad neid pudiks. 
Juhend oli arusaadav, lastele meeldis ja oli huvitav.

bottom of page